PN-EN 469:2021-01 [EN 469:2020 IDT]
Dokument PN-EN 469:2021-01 [EN 469:2020 IDT] Odzież ochronna dla strażaków -- Wymagania użytkowe dotyczące odzieży ochronnej przeznaczonej do akcji przeciwpożarowych [informacja na stronie PKN].
Norma ma status normy zharmonizowanej od dnia 05 marca 2021 r. – Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej OJ L 077 - 05.03.2021.
Domniemanie zgodności z odpowiednimi zasadniczymi wymaganiami określonymi w unijnym prawodawstwie harmonizacyjnym w odniesieniu do:
- EN 469:2005 Odzież ochronna dla strażaków -- Wymagania użytkowe dotyczące odzieży ochronnej przeznaczonej do akcji przeciwpożarowych
- EN 469:2005/A1:2006
- EN 469:2005/AC:2006
upływa w dniu 5 września 2022 r.
W dokumencie normatywnym PN-EN 469:2021-01 [EN 469:2020 IDT] Odzież ochronna dla strażaków -- Wymagania użytkowe dotyczące odzieży ochronnej przeznaczonej do akcji przeciwpożarowych określono minimalne wymagania użytkowe dotyczące odzieży ochronnej przeznaczonej do stosowania w czasie akcji przeciwpożarowych. Wymagania wyszczególnione w dokumencie obejmują:
- konstrukcję,
- ochronę przed ciepłem i płomieniem,
- właściwości mechaniczne,
- właściwości chemiczne,
- właściwości dotyczące wygody użytkowania oraz
- właściwości widzialności.
W dokumencie uwzględniono:
- ogólną konstrukcję odzieży,
- minimalne poziomy właściwości użytkowych zastosowanych materiałów,
- metody badań, które należy zastosować w celu określenia tych poziomów właściwości użytkowych,
- oznakowanie i informacje dostarczane przez producenta.
W dokumencie dokonano rozróżnienia między akcjami przeciwpożarowymi, dzieląc je na dwa poziomy bezpieczeństwa na podstawie oceny ryzyka:
- Poziom 1: określa minimalne wymagania dla odzieży strażackiej, stosowanej podczas pracy związanej z akcją przeciwpożarową i działaniami pomocniczymi prowadzonymi na zewnątrz, z uwzględnieniem otoczenia i warunków spodziewanych wariantów działania podczas akcji przeciwpożarowych. Poziom 1 nie dotyczy ochrony przed zagrożeniem związanym z akcjami gaśniczymi i ratowniczymi w budynkach, chyba że łączy się z poziomem 2 lub innym specjalistycznym ŚOI.
- Poziom 2: określa minimalne wymagania dla odzieży strażackiej stosowanej podczas zagrożenia związanego z akcjami gaśniczymi i ratowniczymi w budynkach.
Rozróżnienie między odzieżą w ramach poziomu 1 i poziomu 2 ogranicza się do wymagań w zakresie ochrony przed ciepłem i płomieniem (X1 lub X2 – ciepło i płomień). Te poziomy ochrony mogą osiągać pojedyncze wyroby odzieżowe lub kombinacje oddzielnych wyrobów odzieżowych.
Za pomocą dodatkowego oznakowania podaje się dwa stopnie ochrony:
- Y (ochrona przed przenikaniem wody) oraz
- Z (opór pary wodnej).
Istotne jest, aby te poziomy wykonania wskazać na oznakowaniu odzieży i objaśnić w instrukcji użytkowania.
Dokument nie dotyczy:
- odzieży ochronnej stosowanej podczas akcji przeciwpożarowych na przestrzeni otwartej, specjalistycznych akcji przeciwpożarowych przy dużej ilości promieniowania cieplnego, gdzie wymagania jest odzież odblaskowa i/lub podczas akcji ratowniczych wymagających zastosowania zaawansowanej techniki w związku z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, pracą z pilarkami łańcuchowymi oraz ratownictwem wodnym i wysokościowym,
- ochrony głowy, dłoni i stóp, ani szczególnej ochrony przed innymi zagrożeniami, np. zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i elektrycznymi.
Powyższe aspekty mogą być uwzględnione w innych Normach Europejskich.